حداقل و حد اکثر دستمزد مشمول بیمه سال 1392

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌‌اجتماعی از صدور دستور اداری خبر داد که بر اساس آن اعلام دستمزد قطعی مبنای کسر حق‌ بیمه از سوی سازمان تأمین‌اجتماعی براساس حداقل دستمزد روزانه سال 92 انجام می شود. این دستور به واحدهای اجرایی این سازمان برای اعمال دستمزد قطعی مبنای کسر حق‌ بیمه در سال‌ جاری ابلاغ شده است.
مهرداد محقق‌زاده با اشاره به تصویب ‌نامه شورای عالی کار درخصوص تعیین حداقل دستمزد روزانه سال 92 به خورشید گفت: براساس این تصویب ‌نامه ، واحدهای اجرایی سازمان تأمین‌اجتماعی در سراسر کشور موظف هستند که هنگام دریافت لیست بیمه از کارفرما دستمزد قطعی سال 92 را مبنای حق بیمه قرار دهند. زیرا در غیر این صورت کارفرما مشمول جریمه خواهد شد.
وی با بیان اینکه حداقل دستمزد روزانه مبنای وصول حق‌بیمه در سال 92 مبلغ 162 هزار و  375 ریال است، افزود: سایر سطوح دستمزدی نیز براساس آخرین دستمزد روزانه سال 91 معادل 10 درصد به علاوه رقم ثابت 19 هزار و 485 ریال افزایش می‌یابد.
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین‌‌اجتماعی خاطرنشان کرد: پرداخت حق‌بیمه آن گروه از بیمه‌شدگان اختیاری که مبنای پرداخت حق‌بیمه آنان در سال 91 از روزانه 129 هزار و 900 ریال بیشتر است مانند سایر سطوح‌های دستمزدی افزایش یافته به شرط اینکه از حداقل دستمزد روزانه سال 92 کمتر نباشد.
محقق‌زاده با بیان اینکه همه پرداخت‌های آن دسته از بیکارانی که زمان آغاز بیکاری آنان از اول فروردین‌ماه سال 91 به بعد است با رعایت حداقل دستمزد سال‌ جاری خواهد بود، ‌گفت: پرداخت‌های آن دسته از مقرری‌بگیران سنوات قبل که در سال‌جاری ادامه ‌یابد و مبلغ آن کمتر از حداقل دستمزد سال 92 باشد تا سقف مبلغ حداقل دستمزد سال 92 افزایش خواهد ‌یافت.
محقق‌زاده حداکثر دستمزد مبنای کسر حق‌بیمه را در سال 92 براساس مصوبات شورای عالی تأمین‌اجتماعی و هیأت‌امنای سازمان تأمین‌اجتماعی 7 برابر حداقل دستمزد روزانه و معادل یک‌میلیون و 136 هزار و 600 ریال اعلام کرد.
گفتنی است، حداقل دستمزد، کمترین اجرتی است که کارفرمایان باید به کارگران بپردازند. حداقل دستمزد از یک طرف، استاندارد زندگی کارگران را زیاد و فقر و نابرابری را کم می‌کند و کاروپیشه را مجبور به کارآمدتر شدن می‌کند. از طرف دیگر اگر زیادی بالا باشد، بیکاری را زیاد می‌کند خصوصا بین کارگران کم‌بازده به دلیل بی‌تجربگی یا ناتوانی از این جهت به کارگران کم مهارت ضرر می‌زند و برخی گروه‌ها را از بازار کار حذف می‌کند و ممکن است از دیگر راه‌ها کاهش فقر کم‌کارآمدتر و آسیب‌زننده‌تر باشد.

میزان حق اولاد سال ۹۲ نیز مشخص شد
با افزایش حداقل دستمزد سالانه به حق اولاد اضافه می‌شود هرچند نمی‌توان برای هر فرد با دریافتی متفاوت حق اولاد جداگانه‌ای داشت. در قانون، این حق بر مبنای حداقل دستمزد سالانه مصوب شورای‌عالی کار محاسبه می‌شود و حقوق و مزایای دریافتی افراد در این بخش ملاک نیست.
نگاهی به روند افزایش حق اولاد در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که حق اولاد 5600 تومانی سال 80 برای هر اولاد به 33هزار تومان در سال 90 افزایش یافته است. همچنین میزان حق اولاد برای یک فرزند در سال 91 به میزان 39 هزار تومان بوده است.
به ازای هر فرزند در سال جاری ماهانه 49 هزار  تومان و برای دو فرزند 98 هزار  تومان به حقوق افراد افزوده می‌شود، این میزان در سال گذشته برای یک فرزند به میزان 39 هزار تومان و برای دو فرزند 78هزار تومان بود.
عضو شورای‌عالی کار و نماینده کارگران کشور از مصوبه شورای‌عالی کار درباره وضعیت افزایش حق اولاد ماهانه کارگران و مشمولان قانون کار خبر داد و افزود: حق اولاد امسال کارگران برای هر فرزند به میزان 49 هزار  تومان خواهد بود.
ولی‌ا... صالحی اظهار کرد: همچنین افراد مشمول قانون کار که دارای 2 فرزند باشند برای هر ماه به میزان98  هزار تومان به حقوق آنان افزوده می‌شود. نحوه محاسبه حق اولاد بر مبنای یک فرمول مشخص و روشن است.
صالحی با تأکید بر اینکه در سال جاری برای هر روز کار حداقل‌بگیران 16 هزار و 237 تومان درنظر گرفته شده، تصریح کرد: طبق فرمول تعیین شده برای محاسبه حق اولاد افراد 3 برابر حداقل مزد روزانه باید به افراد برای هر فرزند پرداخت شود.

/ 1 نظر / 331 بازدید
سوسن

سلام آیا این قانون در سال 92 هم اجرا میشود.