نحوه محاسبه مستمری بیمه شدگان شاغل در دو کارگاه یا بیشتر

در دستور اداری صادر شده از سوی سازمان تأمین‌اجتماعی آمده است:
باتوجه به اینکه براساس ماده 34 قانون تأمین‌اجتماعی درصورتی که بیمه‌شده برای دو یا چند کارفرما کار کند، هریک از کارفرمایان مکلف‌اند به نسبت مزد یا حقوقی که می‌پردازند حق‌بیمه سهم بیمه‌شده را از مزد یا حقوق او کسر و به انضمام سهم خود به سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت نمایند و  باتوجه به مشکلات و ابهامات به وجود آمده برای برخی از این افراد و به منظور جلوگیری از تضییع حقوق بیمه‌شدگانی که در پرداخت حق‌بیمه مشارکت بیشتری داشته‌اند با استناد به مواد 72، 75 و 77 قانون تأمین‌اجتماعی و تبصره‌های ذیل آنها نحوه محاسبه مستمری بیمه‌شدگانی که در زمان احراز شرایط و در طول مدت محاسبه متوسط مزد یا حقوق در دو یا بیش از دو کارگاه به طور همزمان بیمه‌پرداز می‌باشند، اطلاح گردید.
در این دستور شعب سازمان مکلف گردیده‌اند که مستمری ایام اشتغال در کارگاه دوم یا بیشتر را نیز به نسبت سابقه اشتغال و پرداخت حق‌بیمه در همان کارگاه به طور جداگانه محاسبه و پرداخت نماید.
به عبارت دیگر فرمول تعیین مستمری افرادی که حائز شرایط برقراری بازنشستگی باشند، برای هر کارگاه در طول دوره‌های 2 یا 5 سال پایانی به تفکیک محاسبه و در انتها مجموع آنها (با رعایت سقف پرداخت حق‌بیمه) به عنوان مستمری استحقاقی بیمه‌شده پرداخت خواهد شد. لازم به یادآوری است تعیین میزان مستمری بازنشستگی تا 35 سال سابقه امکانپذیر می‌باشد.

 

مشاور تامین اجتماعی

/ 3 نظر / 110 بازدید
علی

با سلام و خسته نباشید سوال من اینه که پدرمن سن 60 ساله و13 سال سابقه بیمه داره.ایا مشمول قانون بازنشستگی میشه؟

خیری

این فرمول در رابطه با افرادی که ساعات موظف خود را یعنی 44 ساعت کار در هفته طبق وزارت کار در چند کارگاه تقسیم کرده و در طول یکماه مجموع کارکرد آنها در چند کارگاه 30 روز می باشد باعث تضییع حقوق آنها خواهد شد . بعضی از مشاغل همچون اساتید، مدرسان، کارکنان مجتمع آموزشی با توجه به خصوصی شدن، ماهیت شغلی آنها به گونه ای است که ساعات موظف آنها در چند کارگاه تقسیم می شود که این امر قابل بررسی است و این فرمول در خصوص چنین افرادی باعث تضییع حقوق آنها خواهد شد

اصلانی

با سلام واحترام ؛ این اصلاحیه صورت گرفته در واقع رسمیت بخشیدن به تضییع حقوق بیمه شدگان است ونه جلوگیری از تضییع حقوق ایشان ؛ ماده 34 قانون تامین اجتماعی محدودیتی در پرداخت حق بیمه برای کار دردویا چند کارگاه تعیین نکرده است که طی یک دستور اداری بشود آنرا فرموله کرد ؛ یعنی اساساً در هیچ جای این قانون برای پرداخت حق بیمه از دو یا چند کارگاه جمع کردن حق بیمه ها و محدودیت سقف حق بیمه تعریف نشده است که طی دستور اداری بشود ابلاغ کرد ؛ چرا شما در سلک مشاور تامین اجتماعی به این دستور غیر قانونی مشروعیت بخشیده اید ؟؟؟